کد خبر: 18131تاریخ انتشار : 13:28:11 - دوشنبه 5 ژانویه 2015

تصمیم حامیان حیوانات برای نابودی میدان شکاربانان فومن!+سند

تنها سه تندیس از تصویر شکارچیان در حال شلیک به حیات وحش در کشور وجود دارد که در این میان فقط مجسمه میدان شکاربانان فومن باقی مانده است. به گزارش بهجت نیوز ؛ میدان شکاربانان فومن که یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرهای شهرستان فومن است که دارای مجسمه های زیبا از آنچه […]

تنها سه تندیس از تصویر شکارچیان در حال شلیک به حیات وحش در کشور وجود دارد که در این میان فقط مجسمه میدان شکاربانان فومن باقی مانده است.

به گزارش بهجت نیوز ؛ میدان شکاربانان فومن که یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرهای شهرستان فومن است که دارای مجسمه های زیبا از آنچه واقعیت مردم همین دیار است به یادگار دارد.

هویت مردم ؛ شهر مجسمه ها!

شهر فومن شهر مجسمه‌های رنگین واقع در غرب گیلان،جاذبه‌ای از جاذبه‌های گردشگری این استان است. این لقب به علت وجود مجسمه‌های متنوع، متعدد و با رنگ‌هایی شاد است که در نقاط مختلف شهر فومن نصب شده است. هر کدام از این مجسمه‌ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته اهالی این شهر تاریخی و زیبا است.

مجسمه‌های چهار دختران، نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است که هرکدام در دستان خود چهار محصول و سوغات عمده فومن از جمله برنج، چای، کلوچه سنتی و توتون را به همراه دارند. چهار دختران، نشان از اشتغال مردم منطقه به کشاورزی، زراعت برنج و چای دارد. مجسمه‌های شاد و خندان کودکان در محوطه پارک کودک این شهرستان نشانگر، شادی و شادمانی مردم و وجود بازی‌های محلی و قدیمی در این منطقه هستند.

مجسمه شکاربانان، که در ابتدای راه فومن به ماسوله بعد از میدان ولایت فقیه کنونی و در ابتدای خیابان آیت الله کاشانی قرار گرفته است.مردانی را با تفنگ در دست و مرغابی بر دوش نشان میدهد که سمبل شکار حیوانات در میان اهالی روستایی این مرز و بوم است که چشم هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

بنا به کتاب “سرزمین و مردم فومنات “مجسمه‌های فومن، طی سال‌های ۱۳۵۳‬تا ‪ ۱۳۵۶‬در زمان مرحوم نصرت‌الله فرهی (۱۳۱۰-۱۳۸۶) شهردار وقت توسط مرحوم استاد اسماعیل ارژنگ ساخته و نصب شده‌اند و بیشتر آنها در محدوده پارک شهر(کودک)فومن قرار دارند.

فومن تنها سنگر باقی مانده!

حال در این میان افرادی که خود را حامی حقوق حیوانات! می نامند پس از به زیر کشیدن مجسمه های شکار در شهرهای سوسنگرد و سیاهکل،تلاش های خود را برای شهر بعدی به کار گرفته اند.

به تیترهای نوشته شده در دو تصویر بالا مشاهده کنید : “در سیاهکل هم پیروز شدیم! حذف مجسمه شکارچی از میدان دیلمان سیاهکل؛ فومن در انتظار گام سوم” و ” پیگیری ها نتیجه داد: تندیس شکارچی از میدان سوسنگرد پایین کشیده شد/ دو تندیس در دو شهر دیگر باقی است ” !

همانگونه که در تصاویر بالا مشاهده میکنید این افراد توانستند از راه های مختلف مجسمه های مربوط به دو شهر سوسنگرد و سیاهکل را از بین ببرند و حال تمام تلاش آنها بر روی مجسمه های میدان شکاربانان فومن معطوف شده است.

شهروندان فومن:اجازه نخواهیم داد!

یکی از شهروندان فومنی که از شنیدن این خبر تعجب کرده بود گفت : این مجسمه ها حکم هویت این منطقه و این دیار را دارد و خراب کردنش باعث دلخوری بسیاری از مردم فومن خواهد شد.

این شهروند فومنی ادامه داد : معلوم نیست چرا عده ای برای تخریب مجسمه های این شهر تلاش میکنند ؛ آنهم در شهری که اسمش به “شهر مجسمه ها” معروف شده است.

یکی از بازاریان که متوجه مصاحبه ما شد کمی جلوتر آمد و گفت : امیدواریم این دست اخبار صحت نداشته باشد چون به اندازه کافی در طی چند سال اخیر نارضایتی ها از مجموعه شهرداری و شورای شهر زیاد بوده و بهتر است آقایانی که به تازگی روی کار آمده اند به جای پرداختن به این مسائل راه حلی برای چاله و چوله های شهر پیدا کنند!

این بازاری فومنی در پایان با اشاره به اینکه چندی قبل هم اخباری درباره پارک فومن شنیدیم که واقعا ناراحت کننده بود. گفت:این مجسمه هایی که در میدان ولایت فقیه قرار دارد بسیار برایمان با اهمیت است و هرگز نخواهیم گذاشت که از بین برود.

واکنش شهردار و سخنگوی شورای شهر فومن!

سید نورالدین نعمتی عضو و سخنگوی شورای شهر فومن در گفتگویی کوتاه با بهجت نیوز گفت : هنوز درخواست یا طرحی در این رابطه در جلسات شورای شهر عنوان نشده است.

وی ادامه داد : البته طرح این موضوع آنهم در رابطه با نمادی که از پیش از انقلاب در آنجا قرار داده شده است مطمئنا با اعتراض مردم فومن مواجه خواهد شد.

نعمتی در پایان گفت : بنده نیز به عنوان یکی از اعضای دوره چهارم شورای شهر فومن اگر مشاهده کنم که چنین طرحی عنوان شود با آن مخالفت خواهم کرد.

در همین حال هوشنگ عباسقلی زاده شهردار فومن نیز با اشاره به اینکه این مجسمه ها تبدیل به هویت مردمان این شهر شده است گفت : مسئله ای که جزو تاریخ و فرهنگ مردم است را نمیتوان با آن کاری داشت.

وی گفت : مجموعه شهرداری فومن موافق این کار نبوده و نیست و تمرکزش را بر روی اهم فعالیت های این نهاد قرار داده است.

 1. اهمد گفت:

  هیچی دیگه فقط همین مونده
  مسئولین حواسشون باشه اینو بخوان نابود کنند باهاشون برخورد شدیدی میشه

 2. مصظفی گفت:

  مجسمه شکارچی در بلوار انزلی هم وجود دارد.

 3. مجید گفت:

  تو این چند سال که کاری مردم انجام ندادن مجسمه هم که اضافه نشده ،اون چندتا هم هست اونم وردارید متاسفم ،،،ای کاشک که مسعول تعصبی تو شهر واستانمون داشتیم ای کاشک ،،من تو این چند سالی که خودمو شناختم یه کار نوعی یه ایده ای یه کار خاصی ندیدم که ندیدم ،،من بچه بودم اون مجسمه هارو دیدم واگه یه روزی ردشم نبینم اون میدون بدون مجسمه رو میدونم دلم میگره ،،به اومید فومن بهتر

 4. نام شما گفت:

  هویت مردم شهر ما کشتار نیست!
  خیلی هم خوب گفتن دمشون گرم
  شما چرا با کشتن حیوانات موافقین؟! سودتون توشه؟

  • مجید گفت:

   کسی با چهارتا پرنده به پول نمیرسه کسی که این کارو انجام میده به شعورخودشه ،،افتخار اینکه چهارتا مساغر میان اون مجسمه عظیم تو شهر میبنن حتا چند لحظه کنارش وای میستن کلیه برای ما ،،،چون فومن چیزی نداره حتا چهارتا هتل چهارتا غذاخوری خوب چندتا پارک درست حسابی چون نماینده شهردار شورا در خواب به سر میبره ،،

  • دوست عزیز
   شماهم که مثل اونا فکر میکنید
   یه سوال دارم مردم گذشته ها چی میخوردن؟؟
   نون خشک؟؟
   آب با نون؟
   سبزیجات و علف؟؟
   یا هیچی؟؟
   خب این طبیعیه مردم گذشته میرفتن شکار یه غذایی برای خانواده شون بیارن.این مجسمه هم نماد همون گذشته س……. اگه این طور باشه که این دوستان میگن و نباید حیوونا شکار بشن پس هیچ انسانی نباید از گوشت حیوانات استفاده کنه
   و این دقیقا برخلاف قانون طبیعت هستش
   توی طبیعت شکارهم وجود داره و فقط مختص حیووانات نیست انسان ها هم میتونن شکار کنن. البته الان تو این دوره زمونه باید با شکارچی ها برخورد داشت اونم شکارچی های غیر مجاز ….. پس نتیجه میگیریم که شکار اگر درست استفاده بشه امر غیر اخلاقی نیست

   (شما هم حق ندارین به اون مجسمه دست بزنین)

 5. یه فومنی گفت:

  درسته که اهل کشتار نیستیم اما با دست خودمون تاریخمون رو خراب نمیکنیم

 6. امیر گفت:

  شکار و شکارچی اصلا نماد خوبی برای شهری با این فرهنگ و تاریخ نیست. فرهنگ و معیشت ما با خونریزی همراه نیست

 7. بهشون بگید. باشعور های تحصیل کرده، قرار نیست هر شکاری برای تفریح باشه، و الزاما شکار پرندگان و حیوانات در حال انقراض باشه. اون نمادی از سبک زندگی پیشینیان ماست که شاید برای امرار معاش و شاید تفریح شکار می کردند.

 8. سعيد گفت:

  سلام- متأسفانه مسئولين توانايي برخورد با شكارچيان واقعي رو ندارند و به ناچار مجبوراً مجسمه هاشون رو خراب كنند، بدبختي و بيچارگي از اين بيشتر؟؟؟!!!

 9. نام شما گفت:

  آخه ننگ که با رنگ پاک نمی شه.

 10. کسایی که این تصمیم رو گرفتن خوب گوش بدن
  این مجسمه نماد شهر ماست ولی نه اون مفهمومی که شماها فکر میکنید مفهومش اینه که مردم در گذشته برای تامین نیاز های مادیشون شکار میرفتن
  تو رو خدا بیخیال این مجسمه بشین
  شهر فومن شهر مجسمه هاست حق ندارین به هیچ کدومشون دست بزنین تازه شم اسم این منطقه بخاطر این مجسمه است که همه میگن شکاربانان
  توروخدا ما مشکل زیاد داریم تو این شهر شماها دیگه بهش اضافه نشین
  مسئولینم اگه خسته نمیشن یه فکری به حال این موضوع بکنن این موضوع دیگه شوخی بردار نیست
  من که میدونم شما ها اگه بخواین کوه تکون نمیخوره چه برسه به این مجسمه . پس میشه یه کاریش کرد
  دقت کنین :|

 11. نام شما گفت:

  اامیدوارم فکری به حال مجسمه آناهیتا بشه نه اینکه حذف بشه.!!! تنها مجسمه بی حجاب ایران تو شهر آیت الله بهجت سنخیت نداره میشه یه ججابی براش طراحی کرد ….
  امیدوارنم شورای محترم وشهرداری فکری بکنن

 12. کریم گفت:

  با سلام و عرض ادب
  حفط محیط زیست وظیفه همه افراد است اما بهتر نیست به جای حذف نمادهای کذشته به فکر ساخت چندین نماد جدید برای فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست(مشابه گوزن ها در میدان شهرداری به سمت پمپ بنزین) باشیم؟؟((اگر هدف از ازبین بردن این نماد ها ایجاد فرهنگ سازی در زمینه محیط باشد؟))
  آیا حفظ محیط زیست با تخریب یک نماد میسر است؟
  این گامها زمانی ارزشمند است که سایر امور مانند پیشگیری از آلوده کننده های هوا / آب / خاک اجرایی گردد؟
  باتشکر