کد خبر: 17816تاریخ انتشار : 16:05:35 - شنبه 27 دسامبر 2014

آیین بزرگداشت نخستین معلم شهید گیلان در فومن برگزار شد

آیین بزرگداشت سی و ششمین سالگرد شهید ابراهیم جعفری بوئینی نخستین معلم شهید استان گیلان، بر سر مزارش واقع در مسجد آقا درویش محب علی روستای بوئین فومن برگزار شد. یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در این آیین که با حضور قشرهای مختلف مردم و جمعی از مسوولان استانی و شهرستان برگزار شد،در سخنانی […]

آیین بزرگداشت سی و ششمین سالگرد شهید ابراهیم جعفری بوئینی نخستین معلم شهید استان گیلان، بر سر مزارش واقع در مسجد آقا درویش محب علی روستای بوئین فومن برگزار شد.

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در این آیین که با حضور قشرهای مختلف مردم و جمعی از مسوولان استانی و شهرستان برگزار شد،در سخنانی با تبیین جایگاه شهید و شهادت، هدف شهداء را رسیدن به قرب الهی عنوان کرد.

به گزارش بهجت نیوز ؛ حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم حسینی اراکی گفت: شهیدان پرچمداران مبارزه علیه ظلم و ستم وشهادت طلبی و چراغ هدایت و ستاره فروزان جامعه اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه انبیاء الهی یک لحظه از مبارزه با طاغوت دست نکشیدند، افزود: شهیدان با تاسی از انبیاء و اولیای الهی بویژه سرور و سالار شهدا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) درس جهاد در را حق، بندگی، پاکبازی، ایثار و شجاعت را به همگان آموختند.

انتقال پیام شهداء به نسل جوان و تجلیل از مقام شامخ شهید ، وظیفه همگانی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: شهداء با تفکر و اندیشه الهی راه خود را تعیین کردند و با جانفشانی ها و ایثارگری ها در این راه مقدس به سوی حق شتافتند.

وی اظهار کرد: ثواب بزرگداشت شهداء، کمتر از شهادت نیست ، تجلیل از شهداء و پیگیری اهداف آنها، تجلیل از خوبی ها، فضیلت ها و ارزش هاست.

وی بیان کرد: شهدا راه چگونه زندگی کردن ابدی را به ما آموختند و اوج بندگی را در عالم معنا تفسیر کردند و نشان دادند که ارزش حرکت به سوی خداوند از بندگی مادی بالاتر است و هرکسی این مسیر را دنبال کند، خداوند به او عزت می دهد.

حجت الاسلام حسینی اراکی گفت: انقلاب اسلامی بر اساس عقل و منطق شکل گرفته است و شهدای ما برای دفاع از آرمان های ارزشمند اسلامی به صحنه آمدند و در این راه، همچون معلم شهید ابراهیم جعفری با قامتی استوار مقاومت کردند.

وی اظهار داشت: امروز دفاع از آرمانهای امام راحل و شهدا و دستاوردهای خون شهیدان انقلاب اسلامی وظیفه همه آحاد است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران فومن نیز در حاشیه این آیین گفت: برگزاری یادواره شهیدان نقش بسزایی در تبیین راه و روش والای این مردان خدایی دارد و گرامیداشت یاد و خاطره جانفشانی ها شهدای والامقام و ارج نهادن به مقام شامخ خانواده های معزز شاهد و ایثارگر از وظایف همگان شمرده می شود.

ˈبهروز محمدی با بیان اینکه آرامش و امنیت کنونی کشور را مرهون و مدیون ایثارگری های شهیدان تحت رهبری امام خمینی(ره) و پس از ایشان مقام معظم رهبری هستیم، از حضور پرشور قشرهای مختلف مردم در مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت اولین معلم شهید استان گیلان و از شهدای انقلاب اسلامی شهید ابراهیم جعفری بوئینی قدردانی کرد.

بنا براین گزارش،در این آیین پیام ‘محمد علی نجفی’ استاندار گیلان و نیز مدیرکل اموزش وپرورش استان گیلان توسط برادر شهید جعفری قرائت شد.

شهید جعفری در سال ‎ 1326در خانواده ای مذهبی در شهرستان فومن به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوران تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی بازرگانی، در دوران خفقان و زمانی که رژیم منحوس پهلوی سایه وحشت بر سر مردم افکنده بود، دوستان و دانش آموزانش را با مکتب انسان ساز اسلام و کتاب های مذهبی آشنا می کرد.

این معلم مبارز، تا سال های انقلاب به مبارزه خود با رژیم منحوس پهلوی ادامه داد، تا اینکه سرانجام در روز پنجشنبه هفتم دی سال 1357، به هنگام راهپیمایی در خیابان لاکانی رشت ، براثر ضربات پی در پی مامورین امنیتی ، بیهوش شد که پس از انتقال به بیمارستان کوروش سابق (دکتر حشمت کنونی ) بعلت خونریزی زیاد جان به جان آفرین تسلیم کرد و بدین طریق به فیض شهادت نائل آمد.

فردای آن روز به خاطر اعتراض نسبت به شهادت او، تظاهرات پراکنده ای در سطح رشت صورت گرفت و اجتماعی مقابل بیمارستان دکتر حشمت تشکیل شد. مردم خواستار تحویل پیکر این دبیر جوان شدند، پس از این ، پیکر مطهر شهید جعفری که اولین معلم شهید انقلاب اسلامی استان گیلان و همچنین اولین شهید انقلاب شهر رشت تلقی می شد، به فومن منتقل و در زادگاهش روستای بوئین به خاک سپرده شد./امیر پوراحمد