کد خبر: 17806تاریخ انتشار : 14:07:30 - شنبه 27 دسامبر 2014

4 هزار نفر بی سواد در شهرستان فومن وجود دارد

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان فومن از میزان 93 درصدی باسوادی در این شهرستان خبر داد. به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ محمد گنج نمای واقع اظهار کرد: سواد یکی از شاخصه های توسعه هر کشور است و به هر میزانی که درصد باسوادی و علم جامعه بیشتر باشد به همان نسبت در […]

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان فومن از میزان 93 درصدی باسوادی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش بهجت نیوز به نقل از ایسنا ؛ محمد گنج نمای واقع اظهار کرد: سواد یکی از شاخصه های توسعه هر کشور است و به هر میزانی که درصد باسوادی و علم جامعه بیشتر باشد به همان نسبت در وضعیت اقتصادی، اجتماعی و … جامعه تاثیرگذار است.

وی افزود: براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، تعداد بیسوادان شهرستان فومن در گروه سنی هدف (10 تا 49 سال) 4 هزار و 93 نفر اعلام شده است.

گنج نما خاطرنشان کرد: میزان باسوادی این شهرستان 93 درصد است و تنها 7 درصد بیسواد در این گروه سنی (10 تا 49سال) باقی مانده است.

گنج نما تاکید کرد: جامعه هدف مورد آموزش سنین 10 تا 49 سال است، چرا که قشر مولد جامعه محسوب می شوند و در وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است که تا پایان برنامه پنجم توسعه، سال 94 این دسته از گروه سنی باسواد شوند.

وی تصریح کرد: در سال 93، 116 نفر جذب کلاس های سوادآموزی شدند که آزمون این افراد در دی و بهمن سال جاری برگزار می شود.

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان فومن گفت: با توجه به اینکه آموزش یاران نهضت سوادآموزی طی سالهای گذشته جذب و استخدام آموزش و پرورش شده اند، آموزش را به آموزش دهندگان داوطلب واگذار و به ازای هر تعداد قبولی در آزمون، حق الزحمه ای به این افراد پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد بیسوادان آقا در شهرستان فومن بیش از بانوان است، گفت: حضور کمرنگ آقایان در امر تدریس و همکاری با نهضت سوادآموزی از دلایل این نسبت است.

گنج نما عدم انگیزه در فرد بیسواد و آموزش دهنده نسبت به تثبیت شغلی را از مشکلات موجود در این حوزه دانست و خواستار همکاری افرادی شد که تمایل و توانایی تدریس دارند.

وی به اهمیت نقش رسانه در نشان دادن و تاثیر علم و سواد از جهت اجتماعی، بهداشت، امنیت و اقتصاد برای همه افراد اشاره کرد و گفت: 7 دی سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی است و در پیامی که امام راحل فرمودند باید بدون فوت وقت و با همکاری همه دستگاهها نسبت به سوادآموزی که یکی از حوائج اولیه هر انسانی است اقدام شود.

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان فومن در پایان از افراد بیسواد درخواست همکاری با آموزش دهندگان و شرکت در کلاسهای سوادآموزی کرد و گفت: این افراد می توانند نهایت استفاده را از فرصت آموزشی که نظام در اختیار آنان قرار داده است، ببرند.