کد خبر: 17591تاریخ انتشار : 9:09:31 - چهار شنبه 24 دسامبر 2014

1430 فقره کارت ملی هوشمند در فومن صادر شده است

رئیس ثبت احوال فومن از صدور یک هزار و 430 فقره کارت ملی هوشمند در این شهرستان خبر داد. محسن قربانی، رئیس ثبت احوال فومن در گفت‌وگو با بهجت نیوز اظهار کرد: وظیفه اصلی و ذاتی این سازمان تنظیم هویت افراد جامعه و تدوین روابط سببی و نسبی براساس حقوق فردی و مدنی است. وی […]

رئیس ثبت احوال فومن از صدور یک هزار و 430 فقره کارت ملی هوشمند در این شهرستان خبر داد.

محسن قربانی، رئیس ثبت احوال فومن در گفت‌وگو با بهجت نیوز اظهار کرد: وظیفه اصلی و ذاتی این سازمان تنظیم هویت افراد جامعه و تدوین روابط سببی و نسبی براساس حقوق فردی و مدنی است.

وی افزود: استقرار سازمان انفورماتیک، ارائه خدمات الکترونیکی، ایجاد آرشیو الکترونیکی اسناد و تصدیق دیجیتالی، راه‌اندازی صدور مکانیزه بالای 16 سال و صدور کارت هوشمند ملی برای متقاضیان واجد شرایط، ثبت به هنگام وقایع حیاتی با کوشش صددرصدی از جمله فعالیت‌های ثبت احوال است.

رئیس ثبت احوال فومن با بیان اینکه اولین شناسنامه کشور در سوم دی ماه سال 1297 به نام فاطمه ایرانی صادر شد، گفت: ثبت احوال در سال 1304 در گیلان و در سال 1306 در فومن کار خود را شروع کرده است.

قربانی تصریح کرد: وظایف اصلی سازمان ثبت احوال ثبت ولادت، صدور شناسنامه، ثبت واقعه وفات و صدور گواهی وفات، تعویض شناسنامه‌های موجود در دست مردم، ثبت ازدواج و طلاق و… است.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت اساسی این سازمان ثبت وقایع حیاتی، تولید و انتشار آمار انسانی، اتقان هویت و تابعیت ایرانیان که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده، است.

رئیس ثبت احوال فومن اظهار کرد: صدور کارت ملی هوشمند فقط به متقاضیانی که تغییر مشخصات سجلی داده‌اند یا اصلا کارت ملی ندارند تعلق می‌گیرد.

قربانی با بیان اینکه کارت هوشمند ملی سه کاربرد اصلی دارد، افزود: شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال از کاربردهای کارت هوشمند ملی است که این امکان را برای مردم فراهم می‌کند تا از این کارت به عنوان یک ابزار چندمنظوره استفاده کنند.

وی با بیان اینکه عکس و اثر انگشت افراد به صورت الکترونیکی بر روی کارت هوشمند ملی ذخیره می‌شود، گفت: در 9 ماهه نخست سال 93، یک هزار و430 فقره کارت هوشمند ملی برای متقاضیان صادر شده است.

رئیس ثبت احوال فومن با بیان اینکه واژه نام برای نامیدن و به منظور تمیز قرار دادن فردی از فرد دیگر است، تصریح کرد: با توجه به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری، این نهاد توانسته در زمینه نام فرهنگ سازی کند تا متقاضیان از نام‌های مذهبی برای فرزندان خود استفاده کنند.

قربانی خاطرنشان کرد: در 9 ماه نخست سال بیشترین نام‌های ثبت شده در طبقه ذکور امیر علی، ابوالفضل و محمد مهدی و در طبقه اناث فاطمه زهرا و ستایش است.

وی اظهار کرد: در شهرستان فومن در 9 ماه نخست امسال 770 واقعه ولادت و 699 ازدواج صورت گرفته که هر دو مورد نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد رشد داشته‌اند.

رئیس ثبت احوال فومن افزود: دیدار با خانواده معظم شهدا، گلبازان مزار شهدا، دیدار با امام جمعه، فرماندار و مسئولان شهرستان از جمله برنامه‌های این نهاد در هفته ثبت احوال است.