کد خبر: 17306تاریخ انتشار : 11:09:55 - یکشنبه 28 دسامبر 2014

اولین کارخانه ابریشم کشی گیلان+عکس

کارخانه ابریشم کشی اولین بار اواسط قرن نوزدهم در دوران سلطنت ناصر الدین شاه بوسیله یکی از سرمایه داران گیلان به نام آقا محمد خان رشتی درقریه برکاده رشت بنا شد که فعالیت آن پس از مدت کوتاهی متوقف گردید . در آخرین سال سلطنت ناصرالدین شاه یکی دیگرازتجار معروف گیلان به نام حاج امین […]

کارخانه ابریشم کشی اولین بار اواسط قرن نوزدهم در دوران سلطنت ناصر الدین شاه بوسیله یکی از سرمایه داران گیلان به نام آقا محمد خان رشتی درقریه برکاده رشت بنا شد که فعالیت آن پس از مدت کوتاهی متوقف گردید .

در آخرین سال سلطنت ناصرالدین شاه یکی دیگرازتجار معروف گیلان به نام حاج امین الضرب موفق شد درحددانش فنی آن روز کارخانه ابریشم کشی مجهزی با استفاده از ماشین آلات فرانسوی درشهر رشت ایجاد کند ، و با استفاده از مدیران بازرگانی دیبلت فرانسوی انحصارتاسیس آن را به مدت 20 سال به دست آورد این کارخانه با نیروی کارگران ایرانی چندین سال با موفقیت به ابریشم کشی و تولید محصول با کیفیت مورد قبول بازارهای بین المللی پرداخت ولی سرانجام مسائل اجتماعی و ناسازگاریهای دو فرهنگ شرق و غرب آن را به تعطیلی کشاند .

در زمان سلطنت احمد شاه قاجار شاید بیش از100 کارخانه ابریشم کشی در گیلان تآسیس شد و شهرستان رشت به تنهائی صاحب بیش از40 دستگاه ماشین برای خشک کردن پیله بود که از مهمترین آنها میتوان کارخانه پیله حاج معین السلطنه رشتی و کارخانه پیله رمضانی را می توان نام برد.

پس از این کارخانه ابریشم کشی به شیوه نوین در سال 1328 خورشیدی در محله امین الضرب ( لب آب ) رشت شروع به کار کرد که پس از دهه ها فعالیت متاسفانه سالهاست که تعطیل می باشد.اين مكان در حال حاضر بصورت يك باغ است که متعلق به دولت است.